Serbest Bırakmak

 

Basit bir Uygulama

Sedona Yöntemi’nin nasıl bir çalışma olduğunu merak ediyorsanız işte size bir örnek:

 Aşağıdaki sorulara “Evet” ya da”Hayır” cevaplarından bir tanesini vererek uygulamayı kısaca yapabilirsiniz. İki cevap da geçerlidir. O an içinizden hangi cevap geliyorsa onu vermeniz yeterli olacaktır. Çalışmayı yaparken yukarıdaki videodaki kalem örneğini hatırlamanız size yardımcı olacaktır.

Serbest bırakmak istediğiniz bir şey düşünün. Bu bir sorun olabilir, kafanızdan atamadığınız bir durum olabilir ya da bir türlü gerçekleşmeyen bir isteğiniz olabilir. Şimdi bu konuyu hatırlamak için kendinize izin verin. Ve o konuyu fark ettikçe belli ya da belirsiz bir duygu oluşur. (Sıkıntı, üzüntü, kayıtsızlık, korku, öfke gibi.)
1. Şu anda sadece oluşan duyguyu fark edin. Ve yapabildiğiniz kadar o duyguyu hissetmek için kendinize izin verin.
2. Şu an için bu duyguyu serbest bırakabilir misiniz? “Evet” ya da “Hayır” cevaplarından birini seçin.
3. Cevabınız “Evet” ise o zaman şu anda bu duygu serbest bırakır mısınız? Sadece yapabildiğiniz kadar bırakın. Yukarıdaki videodaki kalem örneğini hatırlayın.
Eğer cevabınız “Hayır”ise. O duyguya tutunmak yani o duyguyu tekrar hissetmek için kendinize izin verin. Bu duyguya tutunarak aynı rahatsız edici duyguyu sürekli hissetmek mi istersiniz ya da özgür olmayı mı tercih edersiniz?
O zaman yapabildiğiniz kadar o duygu serbest bırakır mısınız?
4. Ne zaman? (Serbest bırakma şimdi yapıldığı için bu tamamlama sorusudur) Cevabınız “Şimdi” olacaktır.
Şimdi nasıl hissettiğinize bakın. Belki duygularınızda biraz açılma ve rahatlama oluşmuştur. Ya da bir şey değişmemiş gibi hissediyor olabilirsiniz.
O yüzden yukarıdaki aynı çalışmayı tekrarlayın. Ve serbest bıraktıkça duyguların özgür kalmaya başladığını daha çok fark edebilirisiniz. Yukarıdaki uygulama Sedona Yöntemi’nin 5 tekniğinden birincisinin kısaca uygulamasıdır.
 
Sedona Yöntemi sizi tüm şartlandırmalardan özgür bırakır.

 Sedona Yöntemi deneyimlere dayanan bir sistemdir ve size herhangi bir inancı dayatmaz. Yöntem, şartlanılmış inançları serbest bırakarak kendi doğrunuzu ve özgürlüğünüzü bulmanızı sağlar.

Devamlı olarak medyanın, reklamların ve çevremizin şartlandırmalarına maruz kalırız. Bazı inançların doğru olduğunu kabul ederek büyürüz—ve bu inançlar o kadar derine kazınmıştır ki onları normal inançlar yerine değişmez doğrular olarak kabul ederiz.

Bu inançlar başarınızı, neşenizi ve huzurunuzu ciddi bir şekilde sınırlandırırlar.

Birkaç örnek:

1. Mutluluk istediklerinize sahip olduğunuz zaman elde ettiğiniz bir şeydir.

2. Diğerlerinden daha başarısızım.

3. Şunu yaparsam daha huzurlu olurum.

 
İnançlar algıladığımız gerçekliğimizi filtreleyerek otomatik duygu, düşünce ve davranış kalıplarını tetiklerler. Örneğin, eğer mutluluğa ulaşmanız gerektiğine inanıyorsanız, onu istiyorsunuz ve “buna ulaştığım zaman mutlu olacağım” diye düşünüyorsunuz ve ulaşmak için gayret göstererek ve zorlayarak o anda doğal olarak sahip olduğunuz mutluluğu fark etmiyorsunuz.

Sedona Yöntemi, herhangi bir hastalığı tedavi etmek, tanı koymak, öneride bulunmak ya da iyileştirmek amacını gütmez. Eğer tıbbi bir görüşe gereksinim duyuyorsanız, lütfen bir tıp uzmanına danışın.

 Copyright © 2020 Sedona Training Associates